Kryzys w Chinach: Sprzedaż luksusowych marek Richemont spada w zastraszającym tempie
Richemont, szwajcarski gigant branży luksusowej, poinformował o spadku sprzedaży o jeden procent do 5,27 miliarda euro (5,74 miliarda dolarów) w pierwszym kwartale, który zakończył się 30 czerwca. Mimo wzrostu sprzedaży w Amerykach, Japonii i Europie, firma odnotowała znaczny spadek w regionie Azji i Pacyfiku z wyłączeniem Japonii — jej najważniejszym rynku — gdzie sprzedaż spadła o 19 proc., do 1,8 miliarda euro, a w samych Chinach, Hongkongu i Makau o 27 proc..
W swoim oświadczeniu firma podkreśliła, że spadek sprzedaży wynikał z niskiego poziomu zaufania konsumentów oraz trudnych porównań do ubiegłorocznych wyników, które wykazywały dwucyfrowy wzrost na rynku chińskim oraz potrójny wzrost w Hongkongu i Makau. Analityk z Bernstein, Luca Solca, zauważył, że wyniki firmy potwierdzają “słaby popyt w Chinach kontynentalnych”.
Dane opublikowane w poniedziałek pokazują, że wzrost gospodarczy Chin zwolnił do 4,7 proc. w ostatnim kwartale zakończonym 30 czerwca, podczas gdy wzrost sprzedaży detalicznej spadł do dwóch proc. w czerwcu. Chiny stały się kluczowym rynkiem dla firm luksusowych dzięki rosnącej liczbie milionerów oraz rozwijającej się klasie średniej. Jednak kryzys na rynku nieruchomości oraz spowolnienie ogólnego wzrostu gospodarczego ostudziły wydatki na dobra luksusowe.
Burberry, inny gracz w branży luksusowej, w poniedziałek dokonał zmiany na stanowisku dyrektora generalnego, starając się zahamować “rozczarowującą” sprzedaż, w tym 21-procentowy spadek sprzedaży w sklepach porównywalnych w Chinach kontynentalnych w ostatnim kwartale. Grupa Swatch, właściciel luksusowych marek takich jak Omega, również zgłosiła “gwałtowny spadek popytu na dobra luksusowe w Chinach”. Richemont, podobnie jak inni giganci rynku luksusowego, ogłosił w zeszłym roku utworzenie działu dedykowanego perfumom i kosmetykom, jednak ta nowa działalność nie pojawia się jeszcze w raportach kwartalnych grupy.
Czytaj także: Adobe Analytics: Mimo inflacji amerykańscy klienci chętnie kupują luksusowe produkty kosmetyczne w sieci
Co sądzisz o kondycji rynku luksusowego w Chinach i jak myślisz, jakie czekają go zmiany w najbliższej przyszłości? Daj znać w komentarzu!
Czytaj dalej